Ministerial Staff

  • Minister Barbara Bynum
  • Reverend Dr. Derick Funderburk
  • Evangelist Shirley Greenlee
  • Minister Dorothy Guthrie
  • Minister Tangela Hinton
  • Minister Valerie Hunter
  • Minister William Holmes
  • Minister Beryl Miller
  • Minister Paxton Brown
  • Minister Tammy Milner
  • Minister Sumner Rhodes
  • Reverend Clem McMillan
  • Evangelist Martha Partlow
  • Reverend Dr. Wilfort Powell
  • Minister Tony Roberts
  • Minister Kimberly Strother
  • Evangelist Arnitta Williams
  • Minister Jeremai Williams
  • Minister Robert Williams, II
  • Minister Mitzi Hines
  • Minister Tamisha Davis
  • Minister Hermeta Watson

Ministry Directors

  • Anthony Powell
    Men’s Ministry
  • Gloria Adams
    L.I.F.T (Young Adults)
  • Terronna Ross
    BKD (Ages 12-18)
  • Lisa Spikes
    Greeters
  • Patricia Butler
    Grief Management
  • Minister Martha Partlow
    Intercessory Prayer
  • Minister Tangela Hinton
    Women’s Ministry/Christian Education
  • Minister Tony Roberts
    Worship & Arts
  • Sumner Rhodes
    CIA (Ages 5-11)
  • Ronald Glenn
    Drama Ministry
  • Mary Gibson
    Impact Center
  • Mr. & Mrs. Thaddeus Jennings
    Mime
  • Mr. & Mrs. Antonio Lee
    Couples Ministry
  • Juano Duff
    Health & Wellness
  • Tina Hill
    Kidz 4 Christ (Infant-4)
  • Toni Smith
    Liturgical Dance
  • Karen Creech
    Athletics
  • DeRon Massey
    Youth for Christ Choir
  • Donna Tate
    Singles Ministry
  • Minister Dorothy Guthrie
    Golden Years Seniors
  • Minister Jeremai Williams
    Youth Ministries (All ages)
  • Sarah Powell
    Missionary Department
  • Reverend Wilfort Powell
    Prison Ministry
  • Minister Martha Partlow
    Intercessory Prayer

Administrative Staff

  • Patricia Butler
    Admin Assistant
  • Eunice Costner
    Financial Secretary
  • Charissa Powell
    Business Manager
  • Eunice Costner
    Financial Secretary
  • Diane McMillan
    Clerk
  • Eunice Costner
    Financial Secretary
  • Schandra Haley
    Personnel
  • Eunice Costner
    Financial Secretary

Campus Management Staff

  • Antonio Lee
    Trustee Chair
  • Trammelle Hoyle
    Custodial Engineer
  • Gladys Adams
    Beautification/Florist
  • Sheila Rankin
    Family Life Center

Support Staff

  • Ronnie Hunter
    Audio/Video
  • Wanda Graham
    Library
  • Courtney Thomas
    Audio/Video
  • Willie Meekins
    Photography
  • Louis Judge
    Transportation
  • Tim Alsbrooks
    Chef
  • DeRon Massey
    Security
  • Wanda Graham
    Library

Deacons

  • Frank McClure, Chairman
  • Chris Diggs, Co-Chairman/Secretary
  • Willie Dunovant, Co-Chairman
  • Lee Bivens
  • Johnnie Bynum
  • Terry Chisholm
  • Lyntallus Holland
  • Curtis Milner
  • Torben Ross
  • William Sims, Jr.
  • Ben Williams
  • Terry Chisholm

Trustees